Najczęściej zadawane pytania (FAQ) – instalacja i konserwacja

Akustyka i sufity podwieszane   |   Reakcja na ogień oraz sufity jako bariera ogniochronna    |    Montaż i konserwacja sufitów podwieszanych Armstrong    |   Inne aspekty sufitów podwieszanych   

instalacja

 1. Jaki jest typowy koszt sufitów instalowanych przez firmę Armstrong?
 2. Jaki jest szacowany czas montażu sufitów Armstrong?
 3. Nie chcę widocznego rusztu sufitowego; jakie sufity Armstrong są w takim przypadku odpowiednie?
 4. Jaka jest trwałość systemów wieszaków Armstrong?
 5. Jakich zawieszeń należy używać do montażu metalowych sufitów typu Clip-In?
 6. Jakie należy stosować górne mocowania systemu zawieszenia?
 7. Czy należy wyrównać wieszaki na sąsiadujących profilach głównych w systemach z rusztem widocznym typu T Armstrong?
 8. Jakich mocowań należy używać z rusztami odpornymi na korozję?
 9. Jaka jest minimalna głębokość przestrzeni ponadsufitowej wymagana do montażu sufitów podwieszanych?
 10. Chcę zamontować sufit podwieszany pod skosem, kąt nachylenia do poziomu około 30°. Czy profile główne powinny być w nim montowane wzdłuż czy w poprzek skosu?
 11. Jak należy wykonać ukośny uskok w suficie podwieszanym Armstrong?
 12. Co Armstrong Ceiling Solutions zaleca w przypadku utworzenia sufitu o wysokości nadstawki 250 mm?
 13. Co Armstrong Ceilings sądzi o opuszczeniu profili przyściennych na powierzchnię paneli Tegular/MicroLook, aby uniknąć konieczności wykonania wpustów w płytach przyściennych? Co należy wziąć pod uwagę?
 14. Jaki jest rozstaw otworów na profile poprzeczne w profilach głównych Armstrong?
 15. Jaka jest całkowita wysokość profili rusztów widocznych Armstrong?
 16. Jak przyłączyć sufit podwieszany Armstrong z obrzeżem obwodu wykonanym z płyty gipsowo-kartonowej?
 17. Na jakich punktach mocowania należy montować profile przyścienne?
 18. W narożnikach pomieszczenia tworzone są uciosy poprzez przycięcie profili przyściennych z jednej strony o 45°, a następnie nałożenie na nie wyciętego kwadratowego kawałka płyty. Czy to jest prawidłowe postępowanie?
 19. Jeśli używam płyty Armstrong Axal Vector, czy potrzebuję zacisków zabezpieczających?
 20. Czy można mocować szynę górną ścianek działowych do sufitu Armstrong?
 21. Czy należy malować odcięte krawędzie płyt Armstrong o niskiej gęstości? Jeśli tak, jakiej farby należy użyć?
 22. Jak przycinać płyty brzegowe Armstrong?
 23. Normalne zalecenie firmy Armstrong dotyczące rozstawu dla wieszaków rusztów widocznych wynosi 1200 mm. Czy można to zwiększyć?
 24. Muszę zainstalować sufit 600 x 600 mm na ruszcie widocznym firmy Armstrong w hali szkolnej, ale jedyne możliwe podwieszenie to montaż na stalowych belkach w rozstawie 2,4 m. Taki rozstaw jest szerszy od przewidzianego dla standardowych rusztów Armstrong. Co mogę zrobić?
 25. Jaka jest maksymalna dopuszczalna waga znaku informacyjnego podwieszanego do sufitu Armstrong?
 26. Jaka jest maksymalna dopuszczalna waga płyt, które można zamontować na ruszcie widocznym Armstrong?
 27. Jaka jest maksymalna dopuszczalna waga opraw oświetleniowych montowanych na ruszcie Armstrong?
 28. Czy sufity Armstrong mogą utrzymać ciężar opraw i kratek wentylacyjnych?
 29. Czy płyty sufitowe Armstrong mogą utrzymać ciężar reflektora punktowego o niewielkiej średnicy?
 30. Jak określić, czy płyta jest kwadratowa?
 31. Czy można montować płyty Armstrong w systemie rusztów innego producenta?
 32. Jak zainstalować dylatację absorbującą zmiany wywołane różnicami temperatur w sufitach Armstrong?
 33. Jakie oprawy zaleca firma Armstrong Ceilings do sufitowych rusztów widocznych?
 34. Jakie sufity Armstrong nadają się do miejsc o wysokiej wilgotności względnej?
 35. Czy sufity Armstrong mogą być stosowane na zewnątrz?
 36. Co powoduje miejscowe zabrudzenia i przebarwienia na płytach sufitowych?
 37. Czy można przemalowywać płyty Armstrong, a jeśli tak, jakie są zalecane farby?
 38. Muszę przemalować kilka płyt z włókna mineralnego, które zostały uszkodzone przez elektryka. Jakie są zalecane farby?
 39. Mój sufit jest lekko zabrudzony. Jak mogę go wyczyścić?

 • 1. P:  Jaki jest typowy koszt sufitów podwieszanych firmy Armstrong?

O: Koszt zainstalowanego sufitu firmy Armstrong zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar i kształt pomieszczenia, wysokość sufitu i jakiekolwiek różnice poziomów oraz oczywiście wybrany typ sufitu. Twój zespół techniczny ds. sprzedaży będzie w stanie podać orientacyjne ceny w celu przygotowania wymaganego budżetu, ale konieczne będzie skontaktowanie się z wykonawcą sufitu w celu opracowania szczegółowego kosztorysu. Firma Armstrong może udostępnić listę wykonawców działających w ramach programu Omega w Twojej okolicy.

Powrót do góry ^


 • 2. P:  Jaki jest szacowany czas montażu sufitów Armstrong?

O: Czas montażu dowolnego sufitu Armstrong będzie zależeć od wielu czynników, takich jak rozmiar i kształt pomieszczenia, wysokość sufitu i jakiekolwiek różnice poziomów, typ sufitu, obecność mebli lub innych przeszkód, a także liczba zastosowanych elementów mocujących. Zatrudniony do projektu wykonawca będzie mógł udzielić odpowiednich informacji.

Powrót do góry ^


 • 3. P:  Nie chcę widocznego rusztu sufitowego; jakie sufity Armstrong są w takim przypadku odpowiednie?

O: W przypadku pełnego rusztu ukrytego z płytami Armstrong z włókna mineralnego można wziąć pod uwagę płyty typu Planks z krawędziami SL2 lub K2C2. Płyty Armstrong Wood 600x600 są również dostępne z krawędziami SL2, a w przypadku płyt metalowych systemy typu Clip-In pozwalają na zakrycie rusztu.
Jeśli dozwolony jest ruszt półukryty, dobre rozwiązanie stanowią dowolne płyty z krawędziami Vector: mineralne, drewniane lub metalowe.

Powrót do góry ^


 • 4. P:  Jaka jest minimalna wymagana wolna przestrzeń do zawieszenia sufitu 2' x 2' lub 2' x 4'?

O: Maksymalna długość każdego zawieszenia drucianego zależy od możliwości jego wcześniejszego wyprostowania. Długość zawieszenia nie wpływa na jego wytrzymałość na rozciąganie ani dopuszczalne obciążenie.

Maksymalna długość innych systemów zawieszenia Armstrong zależy od długości elementów i dostępnych akcesoriów do podłączania.

Jeśli zawieszenia druciane lub kątowe muszą mieć łączoną długość, należy zwrócić uwagę, aby wytrzymałość mechaniczna systemu połączeń nie była mniejsza niż dopuszczalne obciążenie dowolnego z odpowiednich akcesoriów do podłączania rusztu. Informacje o nich są dostępne w broszurze Systemy podwieszania Armstrong.

Powrót do góry ^


 • 5. P:  Jakich zawieszeń należy używać do montażu metalowych sufitów typu Clip-In?

O: Metalowe płyty zaciskowe są instalowane przez wpięcie ich w górę w zakryty pręt sprężynowy. W związku z tym wszelkie zawieszenia muszą być wystarczająco sztywne, aby wytrzymać naciskające od góry siły, i w związku z tym nie zaleca się stosowania drucianych lub podobnych cienkich systemów zawieszeń.

Powrót do góry ^


 • 6. P:  Jakie należy stosować górne mocowania systemu zawieszenia?

O: Firma Armstrong Ceilings nie oferuje zaleceń dotyczących górnych mocowań, ponieważ zależy to od dokładnych właściwości materiału i konstrukcji sufitu, a także obciążenia wywieranego na sufit. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę, aby wytrzymałość na wyginanie zastosowanego mocowania górnego nie była mniejsza niż dopuszczalne obciążenie zawieszenia podane w broszurze poświęconej systemom podwieszania Armstrong. Więcej dokładniejszych porad można uzyskać u różnych producentów górnych systemów mocowania, takich jak Fischer, Hilti itp.

Powrót do góry ^


 • 7. P:  Czy należy wyrównać wieszaki na sąsiadujących profilach głównych w systemach z rusztem widocznym typu T Armstrong?

O: Jeśli nie wymaga tego specyfikacja (być może ze względu na występowanie regularnych przeszkód w przestrzeni ponadsufitowej), nie ma do tego żadnych konstrukcyjnych ani estetycznych przesłanek.

Powrót do góry ^


 • 8. P:  Jakich mocowań należy używać z rusztami odpornymi na korozję?

O: Odporne na korozję profile przyścienne firmy Armstrong (BP T1924LB) można również wykorzystywać jako zawiesie rusztu nośnego.

Powrót do góry ^


 • 9. P:  Jaka jest minimalna głębokość przestrzeni ponadsufitowej wymagana do montażu sufitów podwieszanych?

O: Odpowiedź na to pytanie zależy od dwóch czynników, a mianowicie stosowanego systemu płyt i rusztu, a także praktycznych zagadnień związanych z możliwością dosięgnięcia przestrzeni ponadsufitowej przez montera w celu podłączenia mocowań do głównego profilu.

W przypadku systemów typu „Lay-In”, w których płyta jest wkładana przez ruszt przed zamocowaniem na miejscu lub wymontowaniem, potrzebny jest odstęp 150 mm od sufitu do górnej strony główki głównego profilu. W przypadku płyt z krawędzią „Vector” lub metalowych płyt typu Clip-In, które są instalowane od spodniej strony rusztu, wymagana górna przestrzeń „manewrowa” jest mniejsza, zgodnie z założeniami instalacyjnymi rusztu. Oczywiście strefy techniczne znajdujące się w przestrzeni ponadsufitowej, takie jak kanały wentylacyjne, rury lub listwy instalacji elektrycznych, mogą mieć pierwszeństwo przed tymi ograniczeniami.

Powrót do góry ^


 • 10. P:  Chcę zamontować sufit podwieszany pod skosem, kąt nachylenia do poziomu około 30°. Czy profile główne powinny być w nim montowane wzdłuż czy w poprzek skosu?

O: Profile główne muszą być rozmieszczone ukośnie ku górze. Jeśli są one rozmieszczone w poprzek kąta nachylenia, główne profile będą rozmieszczone pod niewłaściwym kątem w stosunku do pionowych mocowań i nie będą poprawnie zawieszone, co może prowadzić do zniekształcenia i uszkodzenia rusztu.

Powrót do góry ^


 • 11. P:  Jak należy wykonać ukośny uskok w suficie podwieszanym Armstrong?

O: Ogólna broszura informacyjna Armstrong zawiera rysunki przedstawiające formowanie uskoku pionowego lub ukośnego, ale jeśli nie spełniają one wymagań, należy skontaktować się z zespołem technicznym ds. sprzedaży, aby uzyskać więcej informacji.

Powrót do góry ^


 • 12. P:  Jakie rekomendowane przez firmę Armstrong czynności pozwolą na zmianę poziomu sufitu o 250 mm?

O: Profile Axiom firmy Armstrong zapewniają bardzo praktyczne rozwiązanie. Połączenie sekcji 200 mm i 50 mm lub 150 mm i 100 mm w pionie zapewni wymaganą wysokość.

Powrót do góry ^


 • 13. P:  Jaka jest opinia firmy Armstrong odnośnie do umieszczania profili przyściennych na powierzchni paneli Tegular/MicroLook w celu uniknięcia konieczności wykonywania wpustów w płytach przyściennych? Co należy wziąć pod uwagę?

O: Jeśli pozwala na to specyfikacja, jest to praktyczne rozwiązanie. Jednakże końcówki rusztu muszą być zamocowane na wysokości przystosowanej do używanej płyty. Firma Armstrong oferuje w tym celu niewielkie podkładki do rusztów 24 i 15 mm, aczkolwiek nie można używać ich z płytami metalowymi.

Powrót do góry ^


 • 14. P:  Jaki jest rozstaw otworów na profile poprzeczne w profilach głównych Armstrong?

O: Rozstaw ten jest różny w zależności od typu i długości profilu głównego — szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych dostępnych typów można znaleźć w broszurze poświęconej systemom podwieszania Armstrong.

Powrót do góry ^


 • 15. P:  Jaka jest całkowita wysokość sekcji odkrytych rusztów Armstrong?

O: To zależy od wybranej sekcji — wszystkie niezbędne wymiary można znaleźć w broszurze poświęconej systemom podwieszania Armstrong.

Powrót do góry ^


 • 16. P:  Jak przyłączyć sufit podwieszany Armstrong z obrzeżem obwodu wykonanym z płyty gipsowo-kartonowej?

O: Jeśli sufit i obrzeże obwodu znajdują się na tym samym poziomie, profile Axiom Transitions firmy Armstrong umożliwiają doskonałą integrację obu materiałów. Jeśli gipsowo-kartonowe obrzeże znajduje się powyżej lub poniżej poziomu sufitu, profile Axiom firmy Armstrong zapewniają bardzo wygodne rozwiązanie. W razie potrzeby sekcje z profilami Axiom firmy Armstrong można łączyć ze sobą pionowo, aby uzyskać wymaganą różnicę wysokości.

Powrót do góry ^


 • 17. P:  Na jakich punktach mocowania należy montować profile przyścienne?

O: Zazwyczaj stosuje się mocowanie co 450 do 600 mm, ale właściwe rozwiązania będą podyktowane przez faktyczne uwarunkowania budynku, pod warunkiem, że nie zostanie przekroczone maksymalne obciążenie/naprężenie.

Powrót do góry ^


 • 18. P:  W narożnikach pomieszczenia tworzone są uciosy poprzez przycięcie profili przyściennych z jednej strony o 45°, a następnie nałożenie na nie wyciętego kwadratowego kawałka płyty. Czy to jest prawidłowe postępowanie?

O: Takie rozwiązanie jest spotykane, należy jednak sprawdzić, czy na takie działanie zezwalają specyfikacje lub wytyczne klienta.

Powrót do góry ^


 • 19. P:  Jeśli używam płyty Armstrong Axal Vector, czy potrzebuję zacisków zabezpieczających?

O: O jakie zastosowanie chodzi w tym przypadku? Zaciski zabezpieczające nie są dostępne dla płyt Armstrong Axal, ale płytę można zamontować na ruszt Armstrong Prelude 24 XL2 poprzez zagięcie dostarczanych (standardowo) zakładek krawędziowych na każdej nieprzylegającej stronie. Taką czynność można wykonać, aby zapobiegać nieupoważnionemu dostępowi do przestrzeni ponadsufitowej lub, w przypadku pomieszczeń sportowych, aby zapobiegać odpadnięciu płyt w wyniku uderzenia piłki.

Powrót do góry ^


 • 20. P:  Czy można mocować szynę górną ścianek działowych do sufitu Armstrong?

O: Tak, w ofercie znajdują się specjalne elementy wykończeniowe i akcesoria, które to ułatwiają. Jednak w przypadku sufitów odpornych na ogień, należy uważać, by taki element nie ograniczał rozszerzalności rusztu.

Powrót do góry ^


 • 21. P:  Czy należy malować odcięte krawędzie płyt Armstrong o niskiej gęstości? Jeśli tak, jakiej farby należy użyć?

O: Zależy to od miejsca zastosowania płyt. Na przykład w zakładach produkujących żywność, pomieszczeniach przygotowywania i podawania posiłków, malowanie może być wskazane, aby uniemożliwić przedostawanie się drobinek włókien do otoczenia. Jeśli projekt nie zawiera takich zapisów, należy skonsultować się z projektantem.

Jeśli odcięte krawędzie wymagają ponownego malowania na miejscu, zaleca się użycie farb winylowych stosowanych w budownictwie, zmieszanych z wodą w proporcji 1:1 lub takiej, która zapewni roztworowi lepkość pozwalającą na nakładanie pędzlem.

Jeśli odcięte krawędzie są widoczne i należy dopasować ich kolorystykę do powierzchni płyty, farba winylowa będzie stanowić dobry podkład pod odpowiednią farbę licową.

Powrót do góry ^


 • 22. P:  Jak przycinać płyty brzegowe Armstrong?

O: Płyty z włókna mineralnego firmy Armstrong można przycinać, a w razie potrzeby formować krawędzie płyt Tegular/MicroLook ostrym nożem. W razie potrzeby takie obcięte krawędzie można także przemalować.

Płyty drewniane Armstrong można przycinać tylko za pomocą ręcznej lub elektrycznej piły o drobnych zębach.

Płyty metalowe Armstrong najlepiej przycinać za pomocą nożyc lub piły taśmowej do metalu.

Powrót do góry ^


 • 23. P:  Normalne zalecenie firmy Armstrong dotyczące rozstawu dla wieszaków rusztów widocznych wynosi 1200 mm. Czy można to zwiększyć?

O: Tak, jest to możliwe w zależności od wybranego systemu rusztu i wybranych płyt. Szczegółowe informacje na temat maksymalnego obciążenia rusztu w zwykłych układach dla różnych dostarczanych przez nas typów można znaleźć w broszurze poświęconej systemom podwieszania Armstrong. W przypadku specjalnych, „niestandardowych” układów więcej informacji dotyczących możliwych odstępów między zawieszeniami można uzyskać od zespołu technicznego ds. sprzedaży.

Powrót do góry ^


 • 24. P:  Muszę zainstalować sufit 600 x 600 mm na ruszcie widocznym firmy Armstrong w hali szkolnej, ale jedyne możliwe podwieszenie to montaż na stalowych belkach w rozstawie 2,4 m. Taki rozstaw jest szerszy od przewidzianego dla standardowych rusztów Armstrong. Co mogę zrobić?

O: Ruszty Armstrong Prelude 24, 15 lub Silhouette są standardowo zawieszane w odstępach 1200 mm i chociaż odległość ta może być większa w przypadku lżejszych płyt, to odległość 2,4 m jest za duża. Warto zatem rozważyć użycie profilu głównego Armstrong Prelude Sixty2, który umożliwia mocowanie w odstępach 2,4 m pod warunkiem, że obciążenie płyt (wraz z dowolnymi okładzinami) nie przekracza 2,3 kg/m2. Alternatywnie, jeśli preferowany jest standardowy ruszt, czy jest możliwość zawieszenia rusztu pomocniczego, który zapewni standardowe odstępy zawieszenia wynoszące 1200 mm? Oferta firmy Armstrong nie obejmuje strukturalnych stalowych sekcji, dlatego należy skonsultować się ze specjalistycznym dostawcą w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat wielkości sekcji, mocowań itp.

Powrót do góry ^


 • 25. P:  Jaka jest maksymalna dopuszczalna waga znaku informacyjnego podwieszanego do sufitu Armstrong?

O: Będzie to zależało od tego, w jakiej odległości od siebie podwieszane są znaki, w którym miejscu ruszty zostaną zamocowane, oraz oczywiście od typu ruszt. Firma Armstrong Ceilings oferuje specjalistyczne akcesoria umożliwiające mocowanie na rusztach widocznych, ale należy skontaktować się z zespołem ds. sprzedaży technicznej w celu uzyskania szczegółowych wskazówek dotyczących obciążenia.

Powrót do góry ^


 • 26. P:  Jaka jest maksymalna dopuszczalna waga płyt, które można zamontować na ruszcie widocznym Armstrong?

O: Zależy to od rodzaju używanego rusztu, więc szczegółowe informacje na temat możliwego obciążenia rusztu w przypadku normalnych układów można znaleźć w broszurze poświęconej systemom podwieszania Armstrong. Jeśli podane przykłady nie odpowiadają przyjętym założeniom konstrukcyjnym, należy skontaktować się zespołem technicznym ds. sprzedaży w celu uzyskania dalszych informacji.

Powrót do góry ^


 • 27. P:  Jaka jest maksymalna dopuszczalna waga opraw oświetleniowych montowanych na ruszcie Armstrong?

O: Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od kilku czynników, na przykład: czy oprawy montowane są na stopce lub główce profilu, na profilu głównym czy na podstawowych lub dodatkowych profilach poprzecznych? Karta techniczna produktów firmy Armstrong Ceiling Solutions zawiera szczegółowe wskazówki i można ją uzyskać od zespołu technicznego ds. sprzedaży.

Powrót do góry ^


 • 28. P:  Czy sufity Armstrong mogą utrzymać ciężar opraw i kratek wentylacyjnych?

O: Oprawy można zazwyczaj montować na ruszcie sufitowym pod warunkiem, że spełnionych jest kilka warunków związanych ze specyfikacjami. Specyfikacje sufitów Armstrong Ceilings opisane są w karcie technicznej zawierającej nasze zalecenia. Można ją uzyskać od zespołu technicznego ds. sprzedaży. Urządzenia obciążające ruszt w sposób dynamiczny, takie jak kratki wentylacyjne, nie powinny być mocowane bezpośrednio na ruszcie, ponieważ ich wibracje mogą być przenoszone na ruszt i generować niepożądany hałas.

Powrót do góry ^


 • 29. P:  Czy płyty sufitowe Armstrong mogą utrzymać ciężar reflektora punktowego o niewielkiej średnicy?

O: Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od wymiarów i wagi reflektora oraz typu używanej w tym celu płyty sufitowej. Płyty Armstrong są zaprojektowane tak, aby utrzymywać wyłącznie swoją wagę, dlatego firma Armstrong Ceilings zaleca przeprowadzenie próby przy użyciu różnych rodzajów reflektorów punktowych i płyt przed montażem. Jeśli ciężar reflektora punktowego powoduje nadmierne wygięcie lub uszkodzenie płyty, można rozważyć umieszczenie płyty gipsowo-kartonowej z tyłu modułu, aby rozłożyć obciążenie na stopki rusztu.

Powrót do góry ^


 • 30. P:  Jak określić, czy płyta jest kwadratowa?

O: Należy zmierzyć przekątne płyty. Idealnie kwadratowe płyty będą miały identyczne przekątne.

Powrót do góry ^


 • 31. P:  Czy można montować płyt y Armstrong w systemie rusztów innego producenta?

O: Płyty Armstrong są projektowane i produkowane do użytku z rusztami Armstrong, a wszystkie podawane przez Armstrong parametry techniczne, takie jak akustyka, odporność ogniowa, odporność na wilgoć, obciążenia itp. są określane na podstawie testów zaprojektowanych dla systemów złożonych z płyt i rusztu. Dlatego też, jeśli płyty Armstrong mają być używane z rusztem innego producenta, należy samodzielnie ustalić ich wzajemną kompatybilność i zwrócić uwagę, że firma Armstrong nie gwarantuje technicznej niezawodności i estetyki takiego systemu.

Powrót do góry ^


 • 32. P:  Jak zainstalować dylatację absorbującą zmiany wywołane różnicami temperatur w sufitach Armstrong?

O: Firma Armstrong Ceilings nie dostarcza akcesoriów do tworzenia dylatacji ani nie udziela szczegółowych informacji w tym zakresie, ale niekiedy są one wymagane w przypadku niektórych większych obiektów. Więcej informacji technicznych można uzyskać od zespołu technicznego ds. sprzedaży.

Powrót do góry ^


 • 33. P:  Jakie oprawy zaleca firma Armstrong Ceilings do sufitowych rusztów widocznych?

O: Firma Armstrong Ceilings nie zaleca żadnych produktów innych producentów, aczkolwiek uznajemy fakt, że niektóre elementy mogą być mocowane do naszych sufitów. Większość znaczących producentów posiada w ofercie oprawy, które są przystosowane do integracji z modułowymi, demontowanymi sufitami, po szczegółowe informacje dotyczące kompatybilności danych elementów mocujących z wybranymi płytami i rusztami firmy Armstrong należy zatem zwrócić się do odpowiedniego producenta.

Powrót do góry ^


 • 34. P:  Jakie sufity Armstrong nadają się do miejsc o wysokiej wilgotności względnej?

O: Cztery produkty firmy Armstrong: płyty Ceramaguard, Newtone, Hydroboard i gładkie, malowane obustronnie płyty metalowe (nieperforowane) są przystosowane do użytku w warunkach wilgotności względnej do 100%, które mogą występować w takich pomieszczeniach, jak baseny, prysznice, pralnie oraz pomieszczeniach przeznaczonych do niektórych procesów produkcyjnych, aczkolwiek żadna z tych płyt nie powinna być wystawiona na ciągły, bezpośredni kontakt z wodą.

Płyty Ceramaguard, Newtone, Hydroboard i metalowe płyty typu Lay-In należy montować w odpornym na korozję ruszcie Armstrong Prelude, a w przypadku metalowych płyt typu Clip-In wszystkie komponenty rusztu powinny być galwanizowane.

Powrót do góry ^


 • 35. P:  Czy sufity Armstrong mogą być stosowane na zewnątrz?

O: Dwie główne kwestie związane ze stosowaniem podwieszanych sufitów w lokalizacjach zewnętrznych to wilgotność powietrza i obciążenie wywoływane wiatrem.

Cztery produkty z oferty sufitów Armstrong: Ceramaguard, Newtone, Hydroboard i malowane obustronnie płyty metalowe (nieperforowane) są przystosowane do użytku w warunkach wilgotności względnej do 100%, które mogą występować w lokalizacjach zewnętrznych, aczkolwiek żadna z tych płyt nie powinna być wystawiana na bezpośrednie opady. Jednakże obciążenie powodowane wiatrem może być tak samo poważnym zagadnieniem ze względu na nad- i podciśnienie wywierane na sufit, które mogłoby spowodować wypięcie płyt i uszkodzenie płyt i rusztu. Ponieważ siła wiatru może znacznie różnić się w zależności od położenia topograficznego i geograficznego, przed montażem w lokalizacjach zewnętrznych zaleca się przeprowadzenie dokładnej analizy przez inżyniera budowlanego/środowiskowego.

W przypadku lokalizacji wystawionych na działanie czynników atmosferycznych należy zastosować odporny na korozję ruszt Armstrong Prelude i zamontować go za pomocą sztywnych zawieszeń oraz dodatkowych zacisków zabezpieczających mocujących płyty do konstrukcji, a w przypadku rusztu Axal Vector zagiąć zakładki krawędziowe na każdej płycie w dół. Można również użyć płyt metalowych, ale w takim przypadku wszystkie elementy rusztu powinny być galwanizowane i wyposażone w zaciski zabezpieczające służące do mocowania płyty do konstrukcji w każdym narożniku.

Powrót do góry ^


 • 36. P:  Co powoduje miejscowe zabrudzenia i przebarwienia na płytach sufitowych?

O: Takie zabrudzenia na powierzchni płyt sufitowych mogą wynikać z trzech niekorzystnych czynników.

1) Brudna woda mogła przedostać się na tylną stronę płyty i przeniknąć przez jej powierzchnię, powodując przebarwienia. Zwykle mają one kolor żółty lub brązowy, co prawdopodobnie wynika z zanieczyszczenia tlenkiem żelaza (rdzą).

2) Na płytach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie kratek wentylacyjnych lub dyfuzorów powstają czasem czarne ślady lub smugi. Jest to spowodowane przepływem zanieczyszczonego powietrza, które osadza się na powierzchni płyty. Płyty o gładkiej powierzchni, np. typu Plain lub Metal itp. są mniej narażone na występowanie tego zjawiska.

3) Ciepłe powietrze wydobywające się z pomieszczenia jest unoszone (ze względu na konwekcję) i przedostaje się przez podwieszany sufit w kierunku (zazwyczaj) chłodniejszej przestrzeni ponadsufitowej. Na powierzchni płyt sufitowych osadzają się także zawieszone w powietrzu drobinki kurzu. Jeśli jednak izolacja cieplna płyty nie jest szczelna (jak to często występuje w przypadku płyt metalowych z izolacyjną warstwą wełny mineralnej w tylnej części, zwłaszcza jeśli nie jest ona dokładnie rozmieszczona w narożnikach), wówczas kurz będzie osadzał się nierównomiernie w chłodniejszych punktach i będzie widoczny jako słomkowe, brązowe lub szare ślady.

Powrót do góry ^


 • 37. P:  Czy można przemalowywać płyty Armstrong, a jeśli tak, jakie są zalecane farby?

O: Firma Armstrong Ceilings nie zaleca żadnych farb do całkowitego przemalowywania naszych sufitów. Firma Armstrong Ceilings uznaje, że dostępne są wyspecjalizowane firmy, które oferują usługi czyszczenia lub renowacji. Jednakże decyzję o przemalowaniu płyt z włókna mineralnego lub płyt metalowych firmy Armstrong należy dokładnie rozważyć, ponieważ w zależności od powierzchni płyt (szczelinowych, perforowanych, szorstkich itp.), używanego rodzaju farby oraz jej gęstości, pogorszeniu mogą ulec takie właściwości techniczne płyt, jak pochłanianie dźwięku, odporność na ogień, ugięcie, odbicie światła itp. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy przeprowadzić badania laboratoryjne przemalowanych płyt, aby ocenić ewentualne różnice w zakresie ich właściwości technicznych regulowanych przepisami. Jest mało prawdopodobne, by płyty mogły być przemalowane, gdy są umieszczone w ruszcie, ale w każdym przypadku należy zasięgnąć porady odpowiedniego specjalisty.

Należy zwrócić uwagę, że przemalowywanie płyt sufitowych dostarczonych przez firmę Armstrong Ceilings powoduje wygaśnięcie gwarancji udzielonych podczas ich zakupu.

Powrót do góry ^


 • 38. P:  Muszę przemalować kilka płyt z włókna mineralnego, które zostały uszkodzone przez elektryka. Jakie są zalecane farby?

O: Firma Armstrong Ceiling Solutions produkuje własną farbę do malowania płyt dostarczaną w pojemnikach o pojemności 1 litra. Jest ona dostępna w sklepach detalicznych dystrybutorów firmy Armstrong. Jeśli taka farba jest niedostępna, można użyć zwykłej farby emulsyjnej w odpowiednim kolorze.

Powrót do góry ^


 • 39. P:  Mój sufit jest lekko zabrudzony. Jak mogę go wyczyścić?

O: Zalecane przez firmę Armstrong metody czyszczenia zależą od rodzaju stosowanych płyt i stopnia zabrudzenia. Firma Armstrong Ceilings opublikowała broszurę dotyczącą konserwacji zawierającą odpowiednie porady. Zalecamy zamówienie egzemplarza w zespole technicznym ds. sprzedaży.

Powrót do góry ^


NIE WIDZISZ WŁAŚCIWEJ ODPOWIEDZI?

Jesteśmy tutaj, aby pomóc!

Telefon: (+48) 022 337 86 10